THY Trabzon uçağında sosyal mesafe hiçe sayıldı! Yolcular tepki gösterdi!

8 Haziran 2020
28 Views

Koronavirüs salgını nedeniyle karantina uygulanan ve yasakların gevşetilmesiyle uçuşların yeniden başladığı Türkiye’de, Trabzon seferini gerçekleştiren TK 2820 sefer sayılı uçakta sosyal mesafe kurallarına uyulmaması tepkiye neden oldu.

Havalimanında olan sosyal mesafe uçakta neden yok?


KORONAVİRÜS önlemleri kapsamında seyahat kısıtlanmasının kaldırılmasının ardından Haziran ayında yolculara kapılarını açan İstanbul Havalimanı’nda bütün önlemler alındı.

Yolcuların terminale girişinden uçağa binene kadar tüm önlemleri alan Havalimanı İşletmecisi İGA’nın terminalin birçok noktasına yolcular için hijyen ve bilgilendirme panoları yerleştirdiği görülüyor.

Alınan karar doğrultusunda maskesiz olan yolcuların terminale girişlerine izin verilmiyor. Yolcular terminal girişlerine konulan termal kamera ile ateşleri ölçülüyor. Güvenlik kontrol noktalarında sosyal mesafe kuralına dikkat ediliyor. Terminale yolcuların dışında karşılama ve uğurlamaya gelenler havalimanına alınmıyor.

Ancak bu sabah THY TK2820 sefer sayılı uçakla Trabzon’a seyahat eden yolcular, uçak içerisinde sosyal mesafe olmayışına tepki gösterdiler.

“Kovid-19 uçakta etki yapmıyor mu?”

Bu konuda şikayetlerini dile getiren bazı vatandaşlar, “Havalimanına girişten, varış noktalarındaki havalimanlarından çıkışa kadar tüm süreçlerde uygulanan önlemlerin uçağın içinde olmaması büyük bir çelişkidir. Buraya kadar önlem alınıyor ama uçağın içinde üçerli koltuklarda 6 kişi yan yana yolculuk yapıyor.”

“Dışarıda sosyal mesafe, uçakta yakın mesafe mi?”

 “Havalimanında maske ve mesafe kuralına dikkat edilmesi için terminal dışında polis, terminal girişlerinde ve terminal binasında da görevliler sık sık uyarılarda bulunuluyor. Ama gel gör ki uçak içinde değişen bir şey yok. Aynı eski usul yolculuk yapılıyor, sosyal mesafe olmaksızın tek fark maske takma zorunluluğu onun dışında başka bir şey yok.”

 Bir diğer vatandaş ise;

“Otel ve restoranlarda sosyal mesafe masalar ve koltuklar arası 1.5 metre olarak belirlendi. Hatta aynı aile bir masaya oturunca mesafe 60 santim olacak. Ayrıca otel lobilerindeki koltukların arası, havaalanı ve yemek kuyruklarında sosyal mesafe 1.5 metre olarak belirlendi. Ve yine Cuma namazları dahi koronavirüs önlemleri kapsamında maske ve sosyal mesafe kuralına uyularak kılınırken, uçaklarda yan yana dip dibe yoluculuk yaptırmak ne derece doğrudur? Havalimanı içerisinde alınan tedbirler, uçağın içinde olmamasını anlamış değilim” diye tepkisini dile getirdi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Covid-19 İstatistikleri