Taksim Meydanı’nda Cuma namazı kılınsın talebi!

29 Mayıs 2020
48 Views

Cuma namazı için belirlenen mesafelerde saf tutulmasına müsaade edilmesinden dolayı camiler yeterli olmuyor. Cuma namazı için herkes kendi seccadesini getirip götüreceğine göre, meydanlarda da kılınsın talebi! Taksim Meydanın da her türlü etkinlik yapılabiliyor, namaz da kılınabilir.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 16 Mart’tan beri kapalı olan cami ve mescitler 2,5 ay sonra cuma namazıyla toplu halde ibadete açıldı.

Yeni tip korona virüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında toplu ibadetin kısıtlanmasının ardından ilk cuma namazı, belirlenen cami ve mescitlerde sosyal mesafe kuralına uyularak namaz eda edildi. 

İstanbul’daki 3 bin 457 cami ve mescitten sadece 1923 cami ve mescit ile 264 mekânda cuma namazı kılınabildi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 1534 cami ve mescidin liste dışı olması ve sosyal mesafe kuralları gereği alanın sınırlı cemaate müsaade edilmesinden dolayı, binlerce vatandaş Cuma namazı kılamadı.

Cuma namazı için camiye gelen vatandaşların büyük bir bölümünün cami ve mescitlerde belirlenen mesafelerde saf tutulmuş olmasından dolayı sokağa hasır sererek ibadet ettikleri görüldü.

Pek çok caminin içi, bahçesi/avlusu açık alanları fiziki uzaklıktan dolayı kapasitesinin çok altında cemaat almasından ötürü yoğunluk yaşanmasına neden oldu. Namaz başladığında ise kapılarda kalan onlarca kişi Diyanete tepki gösterdi.

Zaten 2,5 aydan beri Cuma namazı kılamadıklarını öne süren bir kısım cemaat; “Meteorolojik/mevsimsel şartlara göre; Cuma namazları için herkes kendi seccadesini getirip götüreceğine göre, örneğin, Sultanahmet Meydanı, Taksim Meydanı ve İstanbul Adalet Sarayı önü gibi açık alanlar da ses düzeni kurularak namaz kılmaya hazır hale getirilebilir. Dolayısıyla Cuma günleri sosyal mesafeye uygun şekilde meydanlardan caddelere, okul bahçesinden stadyuma kadar Cuma namazı kılınabilecek yerler belirlenebilir.” şeklinde sitemlerini dile getirdiler.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Covid-19 İstatistikleri