Kısa çalışma ödeneği alamayanlar isyan ediyor!

20 Mayıs 2020
193 Views

Çalışma, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı nisan ayı için başvurulan Kısa Çalışma Ödeneğinin  (KÇÖ) 5 Mayıs’ta hesaplarda olacağını duyurmuştu. İşletmelerin bir bölümüne ödemeler yapılmış olsa da; halen ödenek alamadığından dolayı zaruri ihtiyaçlarını gideremeyen binlerce çalışan var.

Koronavirüsten dolayı 2 aydır kapalı kalan işyerlerinde kısa çalışma ödenekleri yatmayan çalışanların mağduriyeti devam ediyor. Bu sebepten dolayı Kısa Çalışma Ödeneği  hakkında yoğun şikayetler oluşmaktadır.

Esnaf ve KOBİ’ler  nisan ayı başında Kısa Çalışma Ödeneği ’ne  müracaat etmekle birlikte hali hazırda dosyalarına hiç bir cevap alamadıklarından yakınıyorlar. Çünkü başvurular mail aracılığıyla sağlandığı için gönderinin teyidi alınamamaktadır. Dolayısıyla başvurunun akıbeti hakkında bilgi sahibi olunamamaktadır.

Bu  durum işyerlerinin evinde oturan elemanlarını da  ciddi bir şekilde mağdur etmektedir. Yaklaşık iki aydır çalışamadıklarından, en azından temel ihtiyaçlarını giderebilmek için bu ödenekleri bekliyorlar.

İŞKUR önünde kuyruk var, para yok

Çalışan elemanlar durumlarını öğrenebilmek için İŞKUR şube müdürlüklerine gitmelerine rağmen kendilerine somut hiç bir cevap verilmemekte; memurların evden çalıştıklarını ve çok yoğun oldukları söylenip hiçbir cevap alamadan umutsuz ve çaresizlikle evlerine dönüyorlar.

Neredeyse 2 aydan beri evinde oturan çalışanlar açıklanan bu Kısa Çalışma Ödeneği’nin neden kendilerine ulaşmadığını ve ne zaman sıkıntılarının biteceğini merak ediyorlar. Her ne kadar yetkililer Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) ödeniyor dese de sahadaki durum söylenenden çok farklı. Özellikle küçük ölçekli işveren gurubu müracatları için hiçbir şekilde kendilerine dönülmediğini beyan etmektedirler.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Covid-19 İstatistikleri