Bu görüntüler Sürmene’ye yakışmıyor! Manahos Deresi çok bakımsız ve pislik içinde

21 Haziran 2020
25 Views

Sürmene’deki Manahos Deresi çok bakımsız ve pislik içinde. Dereden etrafa koku yayılıyor. Sürmeneliler Manahos Deresi’nin bir an önce her yönüyle ıslah edilmesini istiyor.

Sürmene’nin içinden Karadeniz’e akan Manahos Deresi’’nde ıslah çalışması yapılmaması ilçe halkını bezdirdi. Derenin kirliliğinden kaynaklanan kötü koku ve çirkin görüntüye tepki gösteren vatandaşlar, “Manahos Dere yatağı, içler acısı halde. Bakımsızlıktan derenin içinde adacıklar oluşmuş. Bu çirkin görüntüye son vermek için dere yatağının ilgili kurumlarca acilen temizlenmesi gerekiyor.” diye vurguladılar.

Derenin içler acısı haline tepki gösteren Sürmeneliler, “bu şehirde hiç yetkili yok mu? Derenin içinde bakımsızlıktan adacıklar oluşmuş. Bir an önce Manahos Deresi’nin her yönüyle ıslah edilmeli” olduğunu söylediler.

“Manahos Deresi Sürmene için bir sorundur”

Manahos Deresi’nin Sürmene’nin en büyük problemlerinden biri olduğuna dikkat çeken vatandaşlar “Dere sadece çevre kirliliği değil her açıdan bir pislik oluşturuyor. Her açıdan insan sağlığını, yaşamı ve kentin gelişimini engelleyen bir müzmin sorundur. Eskiden beri süregelen bir sorundur. Bu sorun bir türlü çözüme kavuşturulamıyor. Dere bir türlü ıslah edilemiyor.” dedi.

“Manahos Deresi ciddi manada halk sağlığını tehdit ediyor”

Dere’nin ciddi manada halk sağlığını tehdit ettiğini dile getiren vatandaşlar, “Bu tür örnek dereler sadece Sürmene için değil, birçok ilçede aynı şekilde dereler geçiyor. Ancak ilçelere ve küçük kasabalara kadar bu sorun çözülmüşken Sürmene gibi tarihi bir ilçeyi ikiye bölen bu derede ne ararsanız var. Her türlü mikrop, pislik bulunuyor. Bu ciddi manada halk sağlığını tehdit ediyor. Şehrin gelişimini de engelliyor.” ifadelerini kullandı.

“Artık yeter Sürmene’yi bu ayıptan kurtarın”

Sürmene’yi Manahos Deresi ayıbından kurtarmaları için yetkililere seslenen vatandaşlar, “Belediye Başkanına sesleniyoruz; artık yeter Sürmene’yi  bu ayıptan kurtarın. Sürmene’nin  kanayan yarası ve büyük sorunlar teşkil eden, tehlike saçan Manahos Deresi Sürmene’nin en büyük sorunlarından bir tanesidir. Tüm ilçe sakinleri hepsi bundan mustariptirler. Özellikle yaz aylarında biriken çöpler ve kokudan ve çirkin görüntüden dolayı buraya kimse gelmek bile istemiyor. İlçe için büyük önem arz eden bu sorununu çözmek Sürmene Belediyesine düşmez mi?” diye sordu. 

Wikipedia’da Manahos Deresi

Manahoz Deresi, Manahoz Çayı, Manahos Deresi veya Manahos Çayı (Eski adıyla: Kora Nehri), Trabzon ilinin Sürmene ve Köprübaşı ilçelerinde bulunan, Karadenize akan bir deredir. Derede bulunan 7 hidroelektrik santral toplamda 66 MW’lik enerji üretmektedir.

Derenin kaynağı denizden yaklaşık 2300 metre yüksekliktedir ve nehrin uzunluğu yaklaşık 40 kilometredir. Derenin yatak eğimi %58’dir. Doğu Karadeniz Dağlarından doğan akarsu kuzey yönünde akar. şeklinde yer alıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Covid-19 İstatistikleri