Ahlak bozan akım! “Pillow Challenge”

27 Mayıs 2020
63 Views

Yurt dışındaki ünlülerin sosyal medya paylaşımları ile ortaya çıkan “Pillow Challenge” olarak geçen yastık ve kemerle yapılan garip akıma Türkiye’deki bazı ünlülerde ayak uydurdu. Anlamsız akıma uyan sosyal medya kullanıcıları yastık ve kemerden kendilerine elbise yaparak çekildikleri fotoğraflarını paylaşmaya başladılar.

Koronavirüs salgını sebebiyle vatandaşların kendini karantinaya aldığı şu günlerde, sosyal medyada pek çok yeni akım türedi. Anlamsız bir akım silsilesi yaşanmakta. Çocukluk fotoğrafları, tuvalet kağıdı sektirme derken bu sefer de pillow challenge var. Bu mecralarda tanınmış insanlar tarafından yapılan paylaşımlar, ‘modaya uyma’ fikriyle genci yaşlısı dinlemeden binlerce kişi bu ‘akım çöplüğüne’ sürükleniyor.  

Pandemi nedeniyle evlerimize kapandığımız bu zorlu süreçte sosyal medya kullanımı tehlikeli boyuta ulaşmış durumda. Yediden yetmişe milyonlarca kullanıcıya sahip olan bu mecralarda, popüler kişiler tarafından yapılan paylaşımlar büyük etkilere sebebiyet verebiliyor.  

Özellikle genç yaştaki takipçiler tarafından rol model alınan bu kişiler, yaptıkları akım adı altında birçok kişiye hipnoz etkisi altına alıyorlar. Çeşitli sektörlerden dünyaca ünlü kişiler tarafından da yaygınlaşan bu hastalıklı durum büyük tehlikelerin habercisi. 

İsim duyurma çabası, moda yaratma, popüler olma ve takipçi kazanma düşüncesiyle genç ve küçük yaştaki sosyal medya kullanıcılara olumsuz örnek teşkil ediyorlar. 

Söz konusu popüler kültür tehlikesi virüs gibi biranda bütün dünyaya yaygınlaşırken yarattığı etki ise çoğu zaman ahlak, değer kişilik tahribatına sebebiyet vermekte. 

Son zamanlarda ise bu tehlikeye yeni bir tanesi daha eklendi: “Pillow Challenge”

Yazması ne kadar saçmaysa akımın kendisi de bir o kadar saçma ve irrite edici! Tabiri caizse akıma uyanlara bakarken ‘gözlerimiz kanıyor’! 

Bu akımda insanlar yaptıkları şeyin saçmalığını sorgulamadan yarı çıplak bir şekilde poz vererek beline kemerle sıkıştırılmış yastık geçiriyorlar. Milyonlarca takipçiye sahip ünlüler de bunu yaparak algı yaratıyorlar.  

Sosyal medyada her geçen gün biraz daha yaygınlaşan bu tehlikeli akımlar toplumun ahlak değerlerini ayaklar altına alıyor.  

Rol model alınan ve milyonlarca takipçiye sahip olan bu kişiler gençlerimizi  eğitime, paylaşmaya ve güzel ahlaka özendirmek yerine bu akım çöplüğüne özendirmeye devam ediyorlar. 

BASINTÜRK Nur Oktar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Covid-19 İstatistikleri